לפרטים ולהזמנות:
חפשו אותנו ב-
צור עימנו קשר

הדברים שחשוב שתדעו לפני פתיחת קונדיטוריה

אם יש בידכם כישרון ויצירתיות לאפייה והכנת עוגות והחלטתם לפתוח קונדיטוריה, חשוב שתדעו איך לשלב את היצירתיות והסיפוק בהכנת המוצרים עם ניהול עסקי נכון, שיווק ושמירה על הכללים הקשורים לעסק של מזון.

פתיחת עסק קונדיטוריה לאפיית מאפים ועוגות מעמידה בפני בעל העסק אתגרים רבים בשלבי ההקמה עד להפעלה מלאה. התהליך מורכב משלבים עסקיים ופורמליים הכוללים תכנון, רכישת ציוד, רישיון יצרן למפעל מזון, רישיון עסק לקונדיטוריה ועוד.  כל אלה יחד עם ירידה לפרטים הקטנים יביאו לבניית תשתית להפעלה יעילה ורווחית של הקונדיטוריה שלכם.

בניית תוכנית עסקית לקונדיטוריה

כל עסק לפני פתיחתו נזקק לתוכנית עסקית וכך גם לגבי קונדיטוריה. בתוכנית העסקית יפורטו הצרכים של העסק, המודל העסקי, הסביבה העסקית והתחרות בענף. התוכנית תפרט את הדרך לגיבוש דרכי המימון, ההיבטים הפיננסיים השונים בעסק ואמצעי השיווק והפרסום.

בתחום המזון יש ריבוי חוקים ותקנות באכיפת הרשות המקומית ומשרדי הבריאות והכלכלה. לכן, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע עם הבנה מעמיקה בתחום ולהבין את התהליכים, החוקים ואת אופן אכיפתם. יועץ מתאים שמומחיותו היא בתחום המזון יכול לסייע לעסק לבנות תשתית נכונה לקונדיטוריה עם ראייה לעתיד.

רישיון יצרן ועסק לקונדיטוריה

תהליך רישוי העסק מתבצע בנקודת זמן שקודמת להקמה הפיזית של הקונדיטוריה. זהו תהליך בו נדרשת הקונדיטוריה לעמוד בשורת תקנים מחמירים בתחום תברואת המזון ובריאות הציבור בנוסף לתקני בטיחות כלליים ובטיחות במזון.
יחד עם זאת, תהליך הנפקת רישיון יצרן למפעל מזון מחייב את כלל יצרני המזון, מבלי קשר לגודלם.

בעלי הקונדיטוריה צריכים להגיש תוכניות מפורטות הנוגעות לפריסת הקונדיטוריה, התכנון הפיזי של הקונדיטוריה, תהליכי הכנת המזון, טיפול בחומרי גלם והאמצעים לאחסונו. על פי התקנות, תהליך הרישוי חייב ליווי מקצועי של טכנולוג מזון או תברואן מוכר על ידי משרד הבריאות והוא מלווה את העסק בהגשת התוכניות ובעמידה בתקנים.

חשוב לשים לב לשטח המינימלי הנדרש לעסק שעוסק באפייה וכן לתהליכי רישוי שונים המתייחסים לסוגי קונדיטוריות ומאפיות בהתאם לתהליכי הכנת המאפים. בנוסף, אם בקונדיטוריה מתוכננת אפיית מאפים ללא גלוטן, יידרש המקום לעמידה בתקנים נוספים כגון GMP ו-9000ISO.

ציוד בסיסי לקונדיטוריות

בקונדיטוריה נדרש ציוד רב המשמש לאחסון של המוצרים המוגמרים וציוד המשמש לתהליכי האפייה או הבישול שלהם. ההשקעה היא גבוהה לכן כדאי להשקיע בציוד איכותי שישמש את העסק לאורך זמן. נפרט מספר דוגמאות של ציוד הכרחי לקונדיטוריה:

  • אביזרים להכנת בצק – כולל אמצעים ללישה, חילוק, כדרור, תפיחה, מעגלת, מולדר ועוד, אשר מיועדים לתהליכי ההכנה המגוונים של בצק למוצרי האפיה השונים.
  • תנורים ייעודיים תעשייתיים – רכישת תנורים המיועדים לאפיית המוצרים שיימכרו בקונדיטוריה. יש סוגים שונים של תנורים, עם תאים, עם מתקנים שמסתובבים ועוד, הכל בהתאם לצרכי הקונדיטוריה.
  • סילו – מיכל לאחסון קמחים בכמות גבוהה כדי לאפשר רצף בייצור ללא מחסור בקמחים.
  • מקררים – לאחסון חומרי גלם ומוצרים מוגמרים אשר זקוקים לסביבה מקוררת.
  • קופה רושמת ואמצעי סליקה – אם הקונדיטוריה פונה לקהל הרחב אז יש צורך ברישום, תיעוד וגביית כספים באופן שוטף.

לסיכום, פתיחת קונדיטוריה כרוכה בתהליכים מורכבים של הקמה ורישוי. מצד אחד, מיצוי היצירתיות בתהליכי האפייה ליצירת מוצרים איכותיים, ומצד שני שמירה על היגיינה בתהליכי הייצור, ניהול עסקי נכון ושיווק יעיל ללקוחות.
כמובן כי העסק שלכם חזק כמו החוליה החלשה שלו, ואם אתם טובים מאוד באפייה אך לוקים בניהול העסק אז ההצלחה שלכם תאחר מלהגיע ולכן כדאי להקיף את עצמכם באנשי מקצוע איכותיים שישלימו אתכם בצדדים החלשים יותר.

 

 

 

תפריט ראשי